- 13 %

Sencor SSI 2027BL, žehlička napařovací

Cena
349 Kč 399 Kč ušetříte 50 Kč
Dostupnost
Výrobce
Kód zboží
40023170
Nevíte si rady s výběrem? Zeptejte se odborníka

Sencor SSI 2027BL, žehlička napařovací

Žehlička napařovacíNapařovací žehlička
Příkon: 1600 W
Nerezová žehlící plocha
Průsvitná nádržka na vodu se snadným plněním (objem 200 ml)
Plynulá regulace teploty
Systém samočištění Self-cleaning odstraňující minerální usazeniny
Možnost vertikálního napařování
Parní impuls
Plynulá regulace výstupu páry
Tlačítko pro kropení
Termostat
Světelná kontrolka signalizující udržování nastavené teploty
Koncovka přívodního kabelu otočná o 360° zamezuje kroucení a zamotávání
Plnící nádobka součástí dodávky
Délka přívodního kabelu: 165 cm
Rozměry (V x Š x D): 125 x 99 x 260 mm
Hmotnost: 0,65 kg

Za dob nedávno minulých se žehlilo pouze suchými žehličkami a kropením. Doba ale pokročila a tak dnes na trhu můžete vybrat ze 4 hlavních typů žehliček, které se ale liší ještě i svými vlastnostmi. Mezi tyto 4 typy patří - žehličky pro suché žehlení, napařovací žehličky, parní stanice a speciální kategorií jsou malé cestovní žehličky. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto typů?

Žehličky na suché žehlení

Pokud žehlíte opravdu párkrát do roka a pouze pár kousků, můžete si vybrat mezi žehličkou na suché žehlení (známe z dob našeho dětství) a nebo levnější napařovací žehličkou.

Suché žehličky mají nízkou pořizovací cenu, mají snadnější údržbu i ovládání, ale žehlení s nimi ale trvá mnohem delší dobu. Pro nejlepší efekt je navíc potřeba prádlo buď žehlit ještě vlhké a nebo jej nakropit. Problém pak může nastat u některých materiálů, především syntetických a různých potisků, které se na povrch žehličky mohou lepit. Cena se pohybuje od cca 300 do 1.000 Kč.

sucha zehlicka

 

Typy žehliček

Napařovací žehličky 

Napařovací žehličky jsou dnes nejvíce rozšířené. Je jasné proč - jejich pořizovací cena se pohybuje v rozumném cenovém rozpětí od cca 200 Kč až do několika tisíc. Platí, že čím je žehlička dražší, tím lépe žehlí. Ale najdou se samozřejmě i výjimky v poměru cena/ výkon.  V případě napařovacích žehliček pára velice ulehčuje a urychluje proces žehlení. Díky jejich oblibě se výrobci snaží vymýšlet neustále další a další vychytávky, aby žehlení bylo jednoduší a zábavnější.

naparovaci zehlicka

Parní stanice 

Parní stanice či parní generátory jsou nejmodernější technologií pro žehlení prádla. Parní stanice se skládá ze samostatné žehličky a z větší externí nádrže na vodu, ve které se generuje pára. Díky tomu tak nedochází k odkapávání vody na žehlené oblečení. Další výhodou je i lehčí žehlička, která v sobě nemá vodu.

Jak již název napovídá, parní stanice také využívá k žehlení páru, ale oproti klasické napařovací žehličce je mnohem účinnější a zkracuje žehlení až o třetinu. Parní stanice jsou velice výkonné, prádlo stačí žehlit i jen z jedné strany či ve více vrstvách najednou a vždy bude perfektně vyžehleno. Za všechno toto pohodlí a rychlost si ale připlatíte. Cena parních stanic se pohybuje od 2.500 Kč, za kvalitní zaplatíce cca kolem 5.500 - 6.500 Kč.

parni stanice

Cestovní žehličky

Speciální kategorií jsou cestovní žehličky. Jsou malé, lehké, ale pro to, abyste na cestách služebních i soukromých vypadali vždy skvěle, vám poslouží výborně. Pohodlně se vejdou do každého zavazadla, ale hodí se například i pro studenty na privátě, koleji či internátě. Vyrábí se buď v suché a nebo napařovací variantě. Cenově se pohybují od cca 350 Kč do 1.200 Kč.

cestovni zehlicka

Bezdrátové žehličky

Bezdrátové žehličky mají v podstatě stejnou kontrukci jako ostatní typy žehliček, ale nemají přívodní kabel. Místo toho mají v sobě zabudovaný akumulátor a ten se dobíjí na dobíjecí stanici. Výhodou je maximální volnost pohybu při žehlení. Nevýdohou je potřeba dobíjení žehličky třeba i v průběhu žehlení. 

bezdratova 

Typy žehliček

Typy žehliček (odkaz) na našem trhu jsme si představili v jednom z předchozích článků. Jaké ale může mít žehlička parametry a na které je dobré se při výběru zaměřit? Dočtete se v tomto článku Jak vybrat žehličku.

Žehlicí plocha

Kvalita žehlicí desky je pro pohodové a rychlé žehlení téměř nejdůležitější. Kvalitní materiál zajistí, že žehlička bude lehce klouzat po oblečení a zároveň se na ní materiál nepřilepí. Obecně nejkvalitnější jsou keramické, smaltované a eloxované plochy; žehličkám s teflonovou, hliníkovou nebo nerezovou plochou hrozí poškrábání při najetí na knoflíky či zipy.

Někteří výrobci používají svoje speciální označení, ale vždy se jedná o jednu z výše uvedených ploch obohacenou o nějaký další materiál, který zlepšuje žehlící vlastnosti žehličky.

Vyjma kovových prvků na oblečení (knoflíky, cvoky, zipy, atd.) si dávejte pozor i na gumové prvky na oblečení (především různé potisky). I na nejkvalitnější povrchy se může leccos přilepit a čistit povrch žehličky a zároveň ji ještě i nepoškodit není vždy jednoduché.

zehlicka sencor

Příkon a parní výkon

  • Příkon žehliček je důležitý pro snadné žehlení. Čím vyšší hodnota, tím rychleji se žehlička nahřeje. Příkon žehliček by se neměl dostat pod 1300 W. Lepší je volit žehličku s výkonem 2000 W a vyšším.

  • Parní výkon žehliček, neboli množství páry, které je žehlička schopná vytvořit za určitou dobu. Jednotkou je gram za minutu (g/min). Údaj o výdeji páry berte vždy s rezervou - výrobci uvádí hodnotu pro maximální teplotu i výdej, ale málokdy budete žehlit v tomto nastavení. Dnešní standard stále vydávané páry je alespoň 30 g/min, lépe volit 40 g/min. Kvalitní žehličky mají parní ráz kolem 140 g/min. Pokud zvolíte silnější parní ráz, určitě uděláte dobře. 

Nicméně berte v potaz, že pára sice žehlení usnadňuje, ale na konečný výsledek až takový vliv nemá.

Jak vybrat žehličku

Odvápňovací systém

Napařovací žehličky mají tu nevýhodu, že se mohou zanášet vodním kamenem, pokud do ní použijete obyčejnou vodu z kohoutku. Dříve se proto doporučovalo používat destilovanou vodu. Dnes ale výrobci využívají u žehliček odvápňovacího systému. Ten tvrdou vodu buď změkčuje a nebo tlakem rozbíjí usazeniny. Díky němu lze používat obyčejnou tvrdou vodu a žehlička se nezanese. Odvápňovací systém má většinou podobu tlačítka nebo ventilu a funguje jednoduše - při jejich zmáčknutí či vytažení vyteče studená voda na rozpálené těleso a tímto prudkým ochlazením se usazený vodní kámen rozpadne a vypadne z žehličky ven.

Anti-drip systém

Moderní žehličky mají spoustu funkcí, které usnadňují a zrychlují žehlení. Jedním z nich je i anti-drip nebo drip-stop systém, neboli systém proti odkapávání vody z žehličky na žehlené prádlo. Pokud je nastavena nízká teplota, při které se pára netvoří, aktivuje se anti-drip systém a voda nevytéká z žehličky ven a neudělá vám tak na oblečení skvrny.

zehlicka bosch

Další vychytávky

Co všechno by vaše žehlička mohla mít, aby se vám pohodlně žehlilo?

  • Systém kropení - pokud je v žehličce nalitá voda a parní ráz na vyžehlení záhybů nestačí, je dobré látku navlhčit. Na to slouží jedno tlačítko, které stiskem aktivuje rozprašování vody před žehličku. Toto je dnes u napařovacích žehliček standard.  

  • Vertikální napařování - žehlička vydává páru i ve vertikální poloze - takto můžete snadno narovnat pověšené záclony či halenky, které se by se přímým dotykem žehličky mohly spálit či slepit.

  • Samočištění - do žehličky se časem může dostat spousta nečistot. díky funkci samočištění stačí do žehličky nalít vodu, ta se ohřeje na maximum a poté ji nad dřezem vylijete. A s ní i případné nečistoty, které by se mohly dostat na prádlo.

  • Automatické vypnutí - žehlička sama hlídá, zda je v činnosti či ne. Při delší nečinnosti se sama vypne a vy tím předejde případnému nebezpečí. Vy se tak nemusíte stesovat, dza jste žehličku vypnuli, či nikoliv.

  • Dlouhá šňůra/ bezdrátové žehličky - pro pohodlné žehlení a maximální volnost pohybu volte delší přívodní kabel (alespoň 2 m). Pokud chcete mít absolutní volnost pohybu, pak si vyberte žehličku bez šňůry. K těm výrobci dodávají dobíjecí stanici, na kterou se vždy žehlička odloží a dobije.

  • Váha žehličky - volte spíše těžší žehličky - je potřeba si uvědomit, že lehké žehličky jsou sice pohodlnější pro přenášení a zvedání, ale musíte vyvinout větší sílu, pokud chcete prádlo vyžehlit. Těžší žehlička bude lépe plynout po prádle.

 Jak vybrat žehličku